Meksika, adalet divanında Ekvador’a karşı dava açtı

Ekvador polisi, yolsuzluktan hüküm giymiş ve Meksika Büyükelçiliği’ne sığınmış eski Ekvador Cumhurbaşkanı Yardımcısı Jorge Glas’ı gözaltına almak için 5 Nisan’da büyükelçiliği basmış ve olay, iki ülkenin diplomatik ikili ilişkilerini sona erdirmesine yol açmıştı. UAD, dün Meksika’nın Ekvador’a karşı dava açtığını ve UAD’dan geçici tedbirler talep ettiğini duyurdu.

TAZMİNAT VE BM ÜYELİĞİNİN SONLANDIRILMASI TALEBİ

Meksika başvurusunda yaklaşık 15 Ekvadorlu özel harekât ajanının başkent Kito’daki Meksika Büyükelçiliği’ni basarak ‘zorla ve izinsiz’ girdiğini belirtti. Baskın sırasında Büyükelçilikte görevli Misyon Şefi Yardımcısı Roberto Canseco Martinez’in ‘şiddetli saldırıya uğradığını’ belirten Meksika, ajanların daha sonra Jorge David Glas Espinel’i götürdüğünü ifade etti. Meksika, dava dosyasında Ekvador’un uluslararası diplomatik anlaşmalar dahilindeki dokunulmazlık haklarını ihlal ettiğini vurgulayarak “Mahkeme’den tam tazminat ve ‘Ekvador’un Birleşmiş Milletler üyeliğinin askıya alınması’ da dahil olmak üzere telafi kararları vermesini talep etti.

GEÇİCİ TEDBİRLER

 

UAD’dan ayrıca geçici tedbirler almasını isteyen Meksika, Ekvador’un diplomatik binalarını, mülklerini ve arşivlerini tam koruma sağlamasını, bu binaları boşaltmasına izin vermesini talep etti. UAD İçtüzüğüne göre ‘geçici tedbirlerin belirtilmesi’ diğer tüm davalara göre öncelikli olmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x