Orta Doğu’da tansiyon yükselirken ‘İran’a saldırı’ tatbikatı

İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hava kuvvetleri, İran’a yönelik olası bir saldırıyı simüle eden ortak tatbikat gerçekleştirdi. 

İsrail ordu radyosunun haberine göre, tatbikat son birkaç gün içinde yapıldı. Haberde, “Tatbikat, İran’a yönelik bir saldırı üzerinde çalışmak için tasarlandı.” ifadeleri kullanıldı. 
 
İsrail Hava Kuvvetleri’nin Gazze Şeridi ve Lübnan’daki saldırılarla meşgul olması nedeniyle 6 ay önce tüm tatbikatları askıya aldığı ancak Tahran’ın tehditleri gölgesinde tatbikatlara yakın zamanda yeniden başladığı kaydedildi. 

İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü. 

Saldırıya hızlıca misillemede bulunacağını duyuran İran, olaydan ABD’yi de sorumlu tutmuştu. 

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, 10 Nisan’da X platformundan yaptığı paylaşımda, İran topraklarından İsrail’e saldırı düzenlenmesi halinde İran’ı hedef alacaklarını kaydetmişti. 
 
ABD Başkanı Joe Biden da yine 10 Nisan’daki açıklamasında, olası bir İran tehdidine karşı İsrail’e “sarsılmaz” şekilde destek vermeye devam edeceklerini belirtmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x